JAK ZBUDOWANA JEST PROTEZA KOŃCZYNY DOLNEJ

Proteza modularna kończyny dolnej jest konstrukcją zbudowaną z kilku (czasem jest to 5 a czasem 8) komponentów dobranych w przemyślany sposób. System doboru komponentów opiera się na indywidualnych cechach przyszłego użytkownika protezy. Innymi słowy inną protezę otrzyma młoda osoba ważąca 80 kg, uprawiająca rekreacyjnie sport, a inną emeryt o wadze 100 kg który większość czasu spędza w domu i jego najbliższym otoczeniu.
System modularny (to taki, który pozwala nam łączyć poszczególne elementy protezy i w określony sposób ustawiać je względem siebie), umożliwia wymianę określonego komponentu protezy i zastąpienia go innym o podobnej funkcji ale innych parametrach. Dzięki temu możemy na przykład w dowolnym momencie zamienić starą stopę na inną, wymienić lej protezowy bądź staw kolanowy bez potrzeby wykonywania całej protezy od początku.

Dobrze dobrana proteza kończyny dolnej to szansa na samodzielność i odzyskanie utraconej sprawności. Niezwykle istotnym w procesie dobierania protezy jest rozmowa ze specjalistą. Pozwoli ona określić stan kikuta, a także poznać oczekiwania pacjenta. Dzisiejsze protezy kończyn dolnych pozwalają nie tylko na codzienną, zwykłą przydomową aktywność, ale również na uprawianie sportu.  W odróżnieniu od protez produkowanych jeszcze kilkanaście lat temu, dzisiejsze protezy kończyn dolnych są lekkie, trwałe i bardziej fizjologiczne.  Proteza kończyny dolnej zbudowana jest z komponentów dobranych według indywidualnych cech i potrzeb użytkownika protezy. System modularny zastosowany w tworzeniu protez sprawia, że dowolne elementy można wymieniać, dzięki czemu wymiana stopy lub leja protezowego nie wymaga wymiany całej protezy. Stopy protezowe stosowane w protezach uda i protezach podudzia dobierane są według skali aktywności fizycznej, wagi i potrzeb użytkowników. Oferujemy stopy protezowe przeznaczone do zwykłej codziennej aktywności, których zaletą jest lekkość i wygoda, jak i ekstremalnie wytrzymałe stopy protezowe dla osób, które chcą pozostać bardzo aktywne i uprawiać sport. Szeroki wybór rozwiązań oraz zastosowanie najnowocześniejszych technologii i materiałów jest gwarancją odpowiedniego dopasowania protezy dla każdego. 

 

 

Gdybyśmy chcieli ustawić poszczególne komponenty wg ich ważności w protezie powstanie taki oto schemat:1. Lej protezowy

2. Stopa protezowa

Link do katalogu stóp protezowych, podzielonych według aktywności i potrzeb użytkownika

3. Staw kolanowy (jeśli mówimy o protezie uda)

Link do katalogu kolan protezowych, podzielonych według aktywności i potrzeb użytkownika

4. Staw biodrowy (jeśli mówimy o protezie przy wyłuszczeniu w stawie biodrowym)

Link do katalogu protezowych stawów biodrowych
Lej protezowy jest tym elementem, który protetyk wykonuje indywidualnie dla każdego użytkownika protezy.
Często jego kształt, wymiary i materiał, z którego powstaje, są wypadkową wiedzy protetyka, doświadczeń amputanta oraz jego własnych preferencji. Z tych powodów trudno będzie nam w sposób jasny i czytelny dla wszystkich opisać tą część protezy.
Dużo łatwiej jest to zrobić w przypadku pozostałych elementów protezy. Wybrane komponenty są opisane w katalogach produktów. 

 

 

 

Kanał ORTOCENTRUM

www.amputowani.pl

ortologo

ul. Hubala Dobrzańskiego 155
05-082 Babice Nowe

Tel.  (022)666-47-64
E-mail: info(at)ortocentrum.com.pl

godziny otwarcia pon.-pt.: 8:00-16:00

Gościmy

Odwiedza nas 1483 gości oraz 0 użytkowników.