Protezy elektroniczne oraz komponenty elektroniczne do protez kończyn to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin techniki ortopedycznej oraz inżynierii biomedycznej. Nowoczesne protezy, które są wyposażone w mikroprocesory, mogą znacząco poprawić jakość życia osób po amputacjach lub z uszkodzeniami kończyn, umożliwiając im wykonywanie codziennych czynności z większą precyzją i komfortem.

 

Protezy elektroniczne oraz protezy bioniczne wykorzystują najnowsze rozwiązania technologiczne. Jednym z nich jest mioelektryczne sterowanie polegające na wykrywaniu sygnałów mięśniowych generowanych przez użytkownika, a następnie zamieniania ich na odpowiednie ruchy protezy. Proteza mioelektryczna, to cel wielu osób dotkniętych amputacją w obrębie kończyny górnej. Możliwość precyzyjnego sterowania dłonią, ale także stawem łokciowym sprawia, że proteza oferuje więcej precyzji ruchu, samodzielności, poprawia komfort i efektywność funkcjonowania w społeczeństwie. Warto jednak pamiętać, że do korzystania z protezy mioelektrycznej trzeba się odpowiednio przygotować. Korzystanie z takiej protezy wymaga odpowiedniego wytrenowania i przeszkolenia.

 

Kolejnym rozwiązaniem wykorzystującym rozwiązania elektroniczne jest zastosowanie mikroprocesorów w protetycznych stawach kolanowych oraz stopach protezowych. Mikroprocesory umożliwiają utworzenie i zapisanie wielu trybów pracy dostosowanych do oczekiwań pacjenta. Dla przykładu w jednym stawie kolanowym możemy mieć tryby specjalnie dopasowane do chodzenia po schodach, biegania, siadania czy chodzenia po bardzo nierównej nawierzchni, a najlepsze jest to, że użytkownik może przełączać się między tymi trybami za pomocą kilku kliknięć w guzik znajdujący się na protezie lub w aplikacji na swoim telefonie. Elektroniczne stopy protezowe samoczynnie adaptują się do tempa chodu, terenu, wysokości obcasa w obuwiu.

 

W związku z dużym zapotrzebowaniem branży na protezy elektroniczne, mioelektryczne i bioniczne prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi rozwijają się w ogromnym tempie. Ciągle powstają aktualizacje istniejących rozwiązań i trwają prace nad nowymi komponentami elektronicznymi, aplikacjami oraz całymi modułami adresowanymi do  zastosowania w protetyce kończyn górnych i dolnych .

Partners