1. Konsultacja
Projekt protezy powstaje już podczas pierwszej konsultacji która zawsze jest pierwszym etapem wspólnej pracy. To w tym momencie najczęściej decydujemy o tym jaki system zawieszenia będzie w protezie i w jakiej technologii będzie wykonany lej protezowy. Dzięki informacjom uzyskanym od przyszłego użytkownika protezy wiemy jakie są jego potrzeby i oczekiwania. Na naszym rynku dostępnych jest blisko 150 modeli stóp protezowych, ok 100 modeli stawów kolanowych protetycznych. Nasza wiedza i doświadczenie naszych pacjentów ułatwiają dokonanie właściwych wyborów w budowie optymalnego zestawu protezowego. Jeśli mamy wątpliwości co do wyboru stopy protezowej czy też stawu kolanowego korzystamy z opcji testowania komponentów protetycznych. Większość producentów komponentów pozwala na bezpłatne testowanie swoich produktów.
2. Pobranie miary
Ten etap jest jednym z najważniejszych w procesie powstawania protezy. Sposobów na pobranie miary jest wiele ale najważniejsze jest aby zrobić to dokładnie i zgodnie z tym czego wymaga obrany przez nas system zawieszenia protezy. Staramy się uzyskać jak najwierniejsze odwzorowanie kończyny więc podczas tego etapu pobieramy wiele wymiarów potrzebnych nam w późniejszych pracach nad lejem protezowym.
3. Obróbka pozytywu gipsowego
Pobrana wcześniej miara daje nam możliwość uzyskania wiernego odwzorowania kikuta pacjenta wpostaci pozytywu gipsowego. Dzięki temu posługując się pobranymi pomiarami możemy dokonać niezbędnych modyfikacji by kształt przyszłego leja był optymalny. Tych modyfikacji jest całkiem sporo i często po zakończeniu tego etapu prac nie rozpoznalibyście swojej nogi. Generalnie chodzi o to by lej był odpowiednio dopasowany (ciasny) a jednocześnie wygodny.
4. Wykonanie leja testowego:
Niezależnie od tego jaką protezę wykonujemy zawsze wykonujemy ją najpierw w wersji testowej. Przeźroczysty lej protezowy oraz bezpieczny i sprawdzony zestaw komponentów protezy pozwalają nam zidentyfikować wszystkie miejsca które wymagają jeszcze dopracowania. Szczególnie ważna jest transparentność materiału z którego wykonujemy lejek – dzięki temu możemy podczas przymiarki zobaczyć co dzieje się wewnątrz leja protezowego – czy nie jest za ciasny, za luźny, równomiernie kompresuje wszystkie tkanki miękkie i nie uciska nadmiernie na wrażliwe miejsca.
5. Przymiarka protezy z lejem testowym
Tak przygotowany lej testowy jest podstawą do wykonania testowego zestawu protezowego. Podczas przymiarki sprawdzamy zarówno jak lej dopasowany jest do kikuta ale także jak sprawdza się w obciążeniach statycznych i dynamicznych. Krótko mówiąc to jest ten moment kiedy po raz pierwszy można pochodzić w nowej protezie. Dokonujemy niezbędnych poprawek i korekt ustawień protezy i jeśli nasz pacjent i my jesteśmy zadowoleni z efektów naszych wspólnych starań proteza zabierana jest na ustalony wspólnie okres czasu do domu. Zazwyczaj jest to nie mniej niż tydzień i nie więcej jak 4 tygodnie. Wszystko zależy od tego czy wykonujemy pierwszą czy jest to już kolejna proteza.
6. Wykonanie leja ostatecznego
Kiedy już jesteśmy pewni, że lej protezowy jest wykonany prawidłowo i zostanie zaakceptowany przez pacjenta wykonujemy protezę w wersji ostatecznej. Ten etap prac jest szczególnie czasochłonny. Musimy ponownie pracować na pozytywie gipsowym który musi być bezwzględnie suchy. Generalnie chodzi w tym etapie o to aby zachować wszystkie wymiary, kształty i ustawienia i przenieść je do protezy wykonanej z ustalonych wcześniej materiałów. Zazwyczaj jest to żywica akrylowa lub epoksydowa wzmacniana włóknem szklanym lub węglowym. Możemy łączyć te materiały z miękkimi termoplastami aby uzyskać więcej komfortu w leju protezowym (szczególnie zyskują na tym krawędzie leja.) To także dobry moment aby zdecydować jaki wygląd ma przybrać ostatecznie proteza. Mnogość materiałów i wzorów daje nam bardzo duże możliwości dlatego warto jest dobrze to przemyśleć by maksymalnie spersonalizować swoją protezę.