Najłatwiejszym do uzyskania sposobem dofinansowania jest refundacja NFZ. Warto jednak pamiętać, o innych drogach uzyskania dodatkowych środków na wykonanie zaopatrzenia ortopedycznego zwłaszcza jeśli myślimy o bardziej zaawansowanej technologicznie protezie.
NFZ
Refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia przysługuje każdemu ubezpieczonemu oraz każdemu opłacającemu składki ZUS. Uzyskanie refundacji związane jest z otrzymaniem zlecenia na wyroby medyczne od lekarza specjalisty tj. chirurga naczyniowego, chirurga ortopedy, chirurga dziecięcego, chirurga ogólnego, chirurga onkologa, ortopedy, lekarza fizjoterapii . Skierowanie do specjalisty otrzymuje się w Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ – lekarz pierwszego kontaktu/internista). Zlecenie na wykonanie wyrobu medycznego jest automatycznie potwierdzane
przez NFZ i po wyjściu od lekarza nie trzeba dopełniać dodatkowych formalności. Na zleceniu otrzymanym od lekarza specjalisty powinien widnieć odpowiedni kod NFZ oraz nazwa wyrobu medycznego. Numer zlecenia, lub kod dostępu do niego w systemie NFZ przekazujemy wybranej pracowni ortopedycznej.
https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/ubezpieczenia-w-nfz/zaopatrzenie-w-wyroby-medyczne/
MOPS i PCPR
Za pośrednictwem Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą uzyskać dodatkowe dofinansowanie do protez kończyny górnej lub dolnej. Kwota dofinansowania może wynieść do 150% sumy jaką gwarantuje NFZ na dany produkt. Realizacja wszelkich formalności odbywa się w lokalnych placówkach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR).
https://pcpr.pwz.pl/osoby-niepelnosprawne/przedmioty-ortopedyczne
AKTYWNY SAMORZĄD
Aktywny Samorząd jest programem realizowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest to program przeznaczony dla osób uczących się, pracujących, aktywnie poszukujących pracy oraz w wieku przedemerytalnym. Kwoty dofinansowania są określone w zależności od poziomu amputacji i jakości wykonywanego zaopatrzenia. Realizacja wszelkich formalności odbywa się w lokalnych placówkach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR).
https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/aktywny-samorzad-w-2024-roku/
FUNDACJE
Fundacje wspierające osoby amputowane bardzo często oferują pomoc w zbieraniu środków na protezę za pomocą organizowanych zbiórek oraz oferują pomoc w formalnościach w przypadku innych źródeł pozyskiwania pieniędzy. Dodatkowo fundacje mogą zapewnić opiekę psychologiczną i fizjoterapeutyczną.
UBEZPIECZENIA
Jest to forma pozyskiwania pieniędzy na protezę dla osób po wypadkach komunikacyjnych, wypadkach w pracy oraz wszystkich sytuacjach, które obejmuje zakres ubezpieczenia osoby poszkodowanej, pracodawcy lub sprawcy wypadku. W przypadku ubezpieczeń w wielu sytuacjach osoba poszkodowana może uzyskać ogromne pieniądze na zakup nowej protezy, jej naprawę lub wymianę poszczególnych komponentów.