Protezy kończyn a aktywność zawodowa

Utrata kończyny to z punktu widzenia człowieka ogromny dramat, który - pozornie - może przekreślić szanse na normalne życie zawodowe i osobiste. Na szczęście, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom protetycznym, można ograniczyć skutki utraty ręki lub nogi i żyć normalnie, wykonując często swoją dotychczasową pracę.

Adaptacja - klucz do osiągnięcia sukcesu

Choć na rynku mamy obecnie doskonałe protezy ortopedyczne, to pierwszy krok na drodze ku "normalizacji" życia zawodowego i prywatnego musi wykonać osoba dotknięta utratą kończyny lub kończyn. Aktywność zawodowa jest możliwa tylko wówczas, gdy dana osoba chce ponownie wykonywać swoją pracę. Konieczne jest przełamanie strachu, niepewności, a także wielu innych barier psychologicznych. Osoby, które straciły kończyny, mogą z niechęcią patrzeć na swe zmienione ciało i stwierdzić po czasie, że nawet najlepsza proteza uda, podudzia czy ręki nie zapewni im odpowiedniej mobilności. Na tym etapie bardzo ważne jest wsparcie ze strony psychologa oraz bliskich.

W jaki sposób proteza może usprawnić życie zawodowe?

Nowoczesne dokonania w zakresie protetyki sprawiają, że aktywność zawodowa jest możliwa, przy użyciu np. protez modularnych. Składają się one z modułów, które można w dowolny sposób łączyć ze sobą tak, aby możliwa była wymiana każdego komponentu. Dzięki temu użytkownik protezy może ją modyfikować tak, aby zapewnić sobie najwięcej komfortu podczas codziennego użytkowania.

Oto przykłady rozwiązań, dzięki którym można - przynajmniej w pewnym zakresie - wrócić do poprzedniego życia:

  • Proteza ręki - to urządzenie, którego właściwości zależą m.in. od przeznaczenia. Osoba dotknięta amputacją może wybrać protezę estetyczną, funkcjonalną, a także mioelektryczną, która zapewnia doskonałą precyzję nawet w trakcie pisania na komputerze.
  • Protezy kończyn dolnych - to szeroka gama protez, które umożliwiają sprawne poruszanie się w biurze i poza nim, chodzenie po schodach, a nawet przemieszczanie się w środkach komunikacji miejskiej. Nowoczesne protezy kończyn dolnych to przede wszystkim protezy uda i podudzia (wykonane z kompozytów włókna szklanego czy węglowego często wykorzystujące rozwiązania elektroniczne).

Jakie prace można wykonywać dysponując nowoczesną protezą?

Nowoczesne rozwiązania protetyczne sprawiają, że aktywność zawodowa osoby po amputacji ręki lub nogi znacznie wzrasta. Protezy umożliwiają pracę w biurze czy urzędzie, a także pozwalają na majsterkowanie i inne prace manualne. Proteza nogi umożliwia też prowadzenie pojazdów – zgodnie z prawem wyposażonym z automatyczną skrzynię biegów lub specjalnie przystosowanym autem.

Reasumując, dzięki protezie aktywność zawodowa jest możliwa. Mało tego - nowoczesne technologie protetyczne umożliwiają też realizację wielu pasji sportowych i innych zainteresowań.

Kanał ORTOCENTRUM

www.amputowani.pl

ortologo

ul. Hubala Dobrzańskiego 155
05-082 Babice Nowe

Tel.  (022)666-47-64
E-mail: info(at)ortocentrum.com.pl

godziny otwarcia pon.-pt.: 8:00-16:00

Gościmy

Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.