WYŁUSZCZENIA W STAWACH KOŃCZYNY DOLNEJ
Wyłuszczenia w stawach kończyny dolnej z uwagi na bardzo specyficzny rodzaj kikuta jaki towarzyszy takim amputacją wymagają odrębnego podejścia do procesu protezowania. Najczęściej mamy do czynienia z jedną z trzech amputacji - wyłuszczenie w stawie biodrowym, wyłuszczenie w stawie kolanowym oraz wyłuszczenie w stawie skokowym (amputacja wg Symea).
Każdy rodzaj wyłuszczenia daje nam kikut który ma swoją niepowtarzalną specyfikę i wymaga odrębnego podejścia do protezowania, a także specjalnie dla tego typu amputacji przygotowanych produktów.
Kikut po wyłuszczeniu w stawie biodrowym jest zdecydowanie najmniej funkcjonalną podstawą do zaopatrzenia (szczególnie jeśli jest to bardzo specyficzny typ amputacji jakim jest hemipelwektomia). Niesie ze sobą dużą powierzchnię podparcia gdyż mamy do dyspozycji zarówno kości miednicy jak i mięśnie pośladkowe. Niestety występuje tu także bardzo ograniczona ruchomość jaką dają ruch skrętny miednicy i balans tułowia. Do stabilizacji podczas wykonania protezy wykorzystujemy miednicę (głównie talerze biodrowe), a funkcje zgięcia i wyprostu przejmuje protetyczny staw biodrowy. Do wyboru mamy kilka konstrukcji które różnią się od siebie zarówno jeśli porównamy charakterystykę pracy jak i materiały z których zostały wykonane. Daje to możliwość indywidualnego doboru stawu biodrowego do potrzeb użytkownika.
Wyłuszczenie w stawie kolanowym jest najbardziej optymalnym sposobem amputacji powyżej stawu kolanowego. Pacjent może wykorzystać szczyt kikuta aby przenosić na nim ciężar całego ciała. Kikut zachowuje pełną nienaruszoną strukturę mięśniową a więc jest w pełni funkcjonalny a także bardzo silny, co pozwala na doskonałą kontrolę nad protezą. Największą niedogodnością jest jego długość wymuszająca na protetyku sięgnięcie do rozwiązań przeznaczonych dla tego typu amputacji. Ponieważ jednak wybór stawów kolanowych posiadających na tyle wysoko umieszczoną oś obrotu, że nadają się do wykorzystania jest całkiem sporoy, nie jest to dzisiaj żaden problem. Producenci zadbali o to aby użytkownicy protez mogli wybierać z szerokiej gamy kolan od prostych kolan mechanicznych poprzez hydrauliczne, pneumatyczne aż do elektronicznych włącznie.
Kikut jaki powstaje po zabiegu wyłuszczenia najczęściej jest kikutem oporowym i w zasadzie każda amputacja stopy daje taki właśnie kikut. Z uwagi na specyfikę zaopatrzenia tej części kończyny dolnej jedynym elementem jaki możemy dobrać dla pacjenta jest stopa protezowa.
Niestety bardzo ograniczona ilość miejsca jaką dysponujemy wyłącza z użycia wszystkie zaawansowane konstrukcyjnie stopy z wbudowanymi amortyzatorami czy stawami wieloosiowymi. Sytuacja nie jest jednak beznadziejna ponieważ najczęściej pacjent może w pełni wykorzystać długi i mocny kikut który potrafi "napędzić" z pozoru proste konstrukcje z włókna węglowego. Taka stopa pozwala na naturalny i dynamiczny chód a dodatkowo umożliwia nadanie protezie zbliżonego do anatomicznego wyglądu. Pomimo niewielkiego wyboru takich stóp nadal możemy dobrać ją indywidualnie do użytkownika.